Po přechozích novinkách, které zahrnovaly 2 měsíce, se vracíme do normálního režimu. Naštěstí nově oznámených her s podporou sólo hraní bylo dostatek, takže je o čem psát. I tak jsem si ale neodpustil v poslední kapitole uvést zajímavé tipy, které jsou úplně bez sólo variant. Jde ale o (pro mě) natolik atraktivní hry, že si nedokážu odpustit se o nich zmínit alespoň stručně.
Než se pustíme do samotných novinek, musím uvést jednu smutnou zprávu. Už jsem to psal na Facebooku, ale ne každý tuto sociální síť navštěvuje. Legendární autor Dean Essig, tvůrce sérií Operational Combat Series, Batallion Combat Series, Line of Battle, Standard Combat Series a spousty dalších her, prohrává svůj boj s rakovinou. MMP uvedlo, že byl převezen do hospicu. S největší pravděpodobností už se žádné nové hry od něj nedočkáme, ačkoliv bych si moc přál opak. Jeho místo v MMP zaujal Carl Jung, který je určitě velmi dobrou volbou.
WAR OF WAR 1812 / PACIFIC WAR 1942 (Worthington Publishing)
Chcete mít na svých cestách po republice nebo po světě k dispozici solitérní válečnou CESTOVNÍ hru? Worthington zahájil na Kickstarteru kampaň rovnou pro 2 hry, které budou mít společná základní pravidla. Kvalitní komponenty, dokonce i pevná mapa a vše v jedné krabičce tak, aby bylo pohodlné si ji vzít kdykoliv na cesty. Dokonce i insert by měl být hře přizpůsobený. Ve hře Pacific War bude hráč bojovat za spojence a AI bude řídit expanzi japonského impéria. Námětem druhé hry War of 1812 je invaze amerických jednotek do Kanady. AI v tomto případě bude ovládat britské síly. K tomu všemu se ještě do bojů přidají domorodí Indiáni. Partie by neměla přesáhnout 30 minut.
![]() |
Mapy obou včetně detailu na část mapy ze hry War of 1812 |
SEMINAL CATASTROPHE: The Imperial World at War 1850-1920 (VUCA Simulations)
Diplomacie, válka a státnictví. Tito tři hlavní hybateleésvětových dějin budou v popředí nové CDG hry od německého vydavatelství VUCA Simulations. Hráč si bude moci vybrat jednu ze 6 světových mocností - Německo/Prusko, Velkou Británii, Francii, Rakousko-Uhersko, Rusko nebo Osmanskou říši. Každé z kol představuje přesně 10 let historie. Pomocí karet bude možné kolonizovat, řídit diplomacii nebo válčit. Standardně jako u většiny CDG her budou mít svou roli události, které budou do jisté míry posouvat děj. To, že hra začíná už v roce 1850, je pro mě hodně zajímavý nápad. Většina her, které zahrnují období před 1. světovou válkou, nejde až tak hluboko do minulosti. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se do hry podaří implementovat takové události, jako je prusko-rakouská nebo prusko-francouzská válka.
Design hry je koncipován na počet 6 hráčů. Bude však možné hrát v menším počtu a k dispozici bude i sólo varianta. V průběhu hry hráči získávají vítězné body a snaží se splnit národní cíle. Ovšem, jakmile vypukne Velká válka, mění se vítězné podmínky! Navíc je do hry zabudováno okamžité vítězství v případě, že některá z mocností kontroluje definovaný počet území.
Link: https://boardgamegeek.com/boardgame/415308/seminal-catastrophe-imperial-world-war-1850-1920
RIFLES IN THE 'NAM (Tiny Battle Publishing)
Série Rifles in ... má za sebou už tři tituly (pokud nepočítám Rifles in the Peninsula: The Duel). Nejlepší hodnocení má zatím Rifles in the Penninsula z roku 2019. Ve všech případech jde o solitérní kousky s lehčími pravidly, kde mapu (nebo spíše bojiště) tvoří specifický "žebřík". Název hry nenechává žádné pochybnosti o tom, že nový díl se bude odehrávat ve Vietnamu. Boje budou probíhat v podzemních tunelech, v džungli a ve městské zástavbě. Pro každé prostředí bude samostatný herní plán.
Scénáře (celkem 12) mají být různorodé a mezi ně bude patřit třeba záchrana konvoje, prohledávání tunelů nebo přepady v džungli. Navíc má hra obsahovat i kampaň. K rychlé hratelnosti přispěje i to, že počet jednotek na obou stranách se budou pohybovat od 5 do 10.
![]() |
Část herního plánu pro boje v městské části |
Link: https://boardgamegeek.com/boardgame/414348/rifles-nam
THE SPANISH ROAD (Časopis C3i Nr. 37)
Nejnovější číslo úžasného časopisu C3i, který vydává RBM Studio s vazbami na GMT Games, obsahuje hned 3 hry a pro mě to je jasná koupě. Jednou z nich je solitérní hra The Spanish Road, v níž hráč ovládá španělskou armádu (tvořenou především veterány Tercios) během třicetileté války na jejím pochodu z Lombardie do Flander přes nepřátelská území. Velmi přístupná hra klade důraz i na udržení zásobovací linie. Cílem je dosáhnout Flander do daného počtu kol. Pokud se to podaří, bude záležet na dosaženém skóre. Původně hra vyšla pouze ve španělštině, pro časopis C3i byla připravena anglická mutace.
![]() |
Téměř kompletní herní plán |
Link: https://c3iopscenter.com/rbm-studio-store/C3i-Magazine-Nr-37-Pre-Order-p613193796
TRACES OF HUBRIS (VUCA Simulations)
Přestože tato hra nemá podporu sólo hraní a jde čistě o hru pro dva hráče, dovolím si ji zde zmínit hned ze dvou důvodů. Tím hlavním je mechanismus chit pull žetonů. Pro mě je to vždy znamení, že sólo hraní za obě strany je úplně bez problémů. Dalším důvodem je vydavatel. Hry od VUCA Simulations jsou vždy fantastické, co se týče kvality komponent. Ústředním motivem hry je německá ofenzíva v roce 1942 pod krycím názvem Case Blue (německy Fall Blau). Tato operace měla za cíl dosáhnout ropných polí v Kavkazu. Pokud vám název hry připadá povědomý, není to náhoda. Stejný autor vytvořil pro VUCA hru Traces of War a dnešní novinka bude používat stejné základní mechaniky, i když nejde přímo o sérii. Jednotky, které se budou po mapě přesouvat, budou divize a sbory. Mapy budou dvě o standardní velikosti 22x34. Žetonků bude relativně málo, 297 na dvě mapy opravdu není mnoho.
![]() |
Detail části mapy. Žetonky jako vždy kvalitní, navíc nebude nutné je zastřihávat. |
Link: https://vucasims.com/products/traces-of-hubris
LENIN'S LEGACY (GMT Games)
Námětem této hry je boj o moc mezi Trockým a Stalinem v době, kdy začaly prosakovat informace o chátrajícím Leninově zdraví obzvláště po pokusu o atentát na něj. Pomocí karet budou hráči soupeřit o vliv v NKVD, politbyru nebo třeba o osobní přistup k V.I. Leninovi. Karty budou moci být zahrány i jako skutečné historické události. Vítězství může být dosaženo třemi způsoby. Buď pomocí ovládnutí armády, dominancí ve straně a v poslední řadě získáním trvalé slávy po Leninově smrti. V každém případě půjde spíše o lehčí, rychle plynoucí hru, v níž má každá karta velmi důležitou roli.
Počet hráčů je uvedený 1-2, takže se sólohráči mohou těšit na plnohodnotnou variantu pro hraní v jednom. Matthias Cramer je osvědčený autor, jeho každá nová hra je přijímána s velkým očekáváním. Uvidíme, jak se mu povede tentokrát.
![]() |
Marx, Engels, Beatles! |
Designér: Matthias Cramer
Link: https://www.gmtgames.com/p-1101-lenins-legacy.aspx
STRUČNĚ
GMT Games ve svém newsletteru oznámili mj., že chystají Another ACW multi-pack for your American Civil War wargamers. S velkou pravděpodobností to vypadá, že součástí tohoto tri-packu budou všechny tři díly série Glory. Jde o sérii, která zachycuje bitvy během americké občanské války. Na rozdíl od slavné série Great Battles of the American Civil War, která patří mezi ty nejkomplexnější herní systémy vůbec, je Glory mnohem přístupnější. Musím však upozornit, že zde není žádná podpora sólo hraní, jde o klasickou hex & counter pro 2 hráče. Pro mě je to však téměř jistota nákupu. Mám totiž tyhle tri/dual packy GMT Games ve velké oblibě. Navíc v těch třech dílech jsou opravdu velmi zajímavé bitvy jako třeba Chickamauga, druhá bitva u Manassasu nebo Fredricksburg!
Několik zajímavých informací dorazilo také od MMP. Známé série dostanou nové díly. Fanoušci Grand Tactical Series jistě netrpělivě čekají na vydání hry The Greatest Day: Utah Beach. Hra bude skoro určitě fenomenální, produkčně skvělá, ale také obrovská a bohužel i velmi drahá. Cena v předprodeji ve slevě je 249 dolarů... Upgradovaná verze hry The Devil's Cauldron je také velmi očekávána fanoušky, protože původní verze šlape pouze na pravidlech verze 1.0. Zbrusu nový příspěvek do série Line of Battle bude zohledňovat bitvu mezi jednotkami generálů Granta a Lee v roce 1864, kteří se střetli v zalesněné oblasti ve Virginii. Odtud i název hry - The Wilderness. Slavná série OCS brzy dostane dalších dvou bratříčků v podobě časopisových her Luzon a Sicily. No a na konec tu máme oznámení o nové hře v sérii GCACW (Great Campaigns of the American Civil War). Název Thunder on the Mississippi zní myslím dostatečně průrazně. U všech zmíněných sérií mám v plánu na blogu představit alespoň jednoho zástupce.
Na Kickstarteru začala kampaň pro hru Bismarck: The Last Battle od Compass Games. O této hře jsem psal hned v prvním novinkovém článku na blogu v lednu 2021. Teď konečně se zdá, že bychom se mohli jejího vydání dočkat. Osobně jsem měl tuto hru ve svém TOP 9 nejočekávanějších her. Jenže po prostudování KS stránky jsem se rozhodl zatím počkat. Čekal jsem trochu komplexnější hru. Přijde mi, že Bismarck bude velmi jednoduchá hra (pravidlově). To není samo o sobě špatné, jen mám obavy, že se brzy ohraje. Ale můžu se samozřejmě mýlit. V každém případě si počkám na první recenze a komentáře.
Ahoj, ty dve male solovky vypadaji fajn, jen shipping to zabiji. Kde by mohly byt dostupne za rozumny peniz?
OdpovědětVymazatWorthington tento typ her nabízí na Amazonu, ale to si myslím celkové ceně moc nepomůže. Nejsem si jist, zda to bude k mání i na Hexasimu, kde je poštovné rozumné.
VymazatAhoj Petr, mohu se zeptat na to, jaký máte názor na Grand Tactical Series a kterým dílem by jste začali? Líbí se mi jejich žetony, obří mapy a chtěl bych si ji vyzkoušet solo, případně najít protihráče (v Praze). Děkuji za odpověď.
OdpovědětVymazatJako nejvhodnější adept na "vstupní" hru série GTS je hra Strike: Counter Strike, která vyšla v časopise Briefings. Ta obsahuje pouze jednu standardní mapu a tomu přiměřené scénáře. Kampaň se prý dá dohrát za 1 den. Navíc jsou v časopise moc pěkné články pro začátečníky. Časopis jsem na blogu představil v rámci rubriky Letmý pohled. Vlastním i Race for Bastogne, ale tam je nevýhoda cena (téměř 5 tisíc). I když obsahuje velké množství map, jsou malinkaté scénáře sloužící jako tutorialy, odehrávající se na mapě A4 nebo A5. Můj názor na sérii je zatím bohužel jen teoretický, protože jsem zběžně prolétl pravidla i časopis. Příští rok se chystám už do ní proniknout hlouběji. Má výhodu pro sólo hraní, protože je zde chit pull mechanika.
VymazatOdpověd je samotřejmě moje, nebyl jsem přihlášen :)
Vymazat1.
OdpovědětVymazatAhoj Petr,
děkuji Vám Richmonde za bleskovou odpověď!
Zůstávam naprosto ohromen, že tu někdo už tolik let píše blog o válečných deskových hrách! Žádné Člověče, žádní Osadníci ani Sázky a dostihy, nýbrž pravé válečné hry a to dokonce se zaměřením na solo play?! Jsem naprosto v šoku! :)
(Když třeba hledám podobné válečné hry na Zatrolených hrách, tak vidím jak málo jich tam je, oproti všem mainstreamovým hrám typu Zaklínač, Duna či Pán prstenů).
Chtěl bych se zeptat, jak se Vám vlastně hraje desková válečná hra určená pro dva hráče v jednom?
Přijde mi to podobné jako hrát šachy sám proti sobě... tedy že si člověk "vidí do karet" a nikdy to nezahraje tak rozumně a překvapivě, jako by hrál proti kvalitnímu soupeři.
Existují plně solo hry, které se ani ve dvou hrát nedají, tj. které jsou na solo hru přímo určené... ale jak se hraje hra, kde má hráč hrát za obě strany naráz?
Už se na to chystám asi 6 let, ale ještě jsem do toho nepronikl. Přitom najít systém jak si užít hru sám proti sobě, by znamenalo nekonečné moře zábavy i bez vhodného spoluhráče poblíž.
Hledání vhodného spoluhráče poblíž je totiž také téma na dlouhé hodiny.
Díky Petře za pochvalu :) Jedním z důvodu, proč založit blog na toto téma, byl právě absolutní nedostatek webů se zaměřením na historické / válečné hry, kde bych si mohl něco přečíst. V té době byli pouze skvělé podcasty Dohráno a Kostky jsou vrženy.
VymazatK tomu hraní sólo za obě strany mám v hlavě pořád nápad na tematický článek. Vede mě k tomu skutečnost, že já osobně hraju hry takto úplně nejraději. Asi k tomu má nějaký vrozený skill nebo nevím, jak jinak to odůvodnit. To přirovnání k šachům není úplně nejlepší. V šachách totiž není vůbec žádná náhoda. Ve válečných hrách náhoda je (nemůžete počítat s tím, že útok vyjde, protože kostky nemusí padnou). Kromě toho v řadě her je určitý fog of war, jako jsou kupříkladu chit pull žetony. Tenhle mechanismus je pro sólo multihanded jak dělaný. Teď aktuálně mám na stole Normandy '44, kde není vlastně žádný FoW. A stejně se mi to hraje skvěle. Vždy po "přepnutí" na tu druhou stranu mám velkou chuť organizovat přesuny, útočit na "soupeře", vylepšovat obranu. To samé se děje i v další kole. Namítnete, že tam chybí ta možnost přechytračit, vymyslel nějakou úžasnou překvapivou strategii/taktiku. Jenže podle mého to u her, kde je jedna mapa, takto nefunguje. Pokud tam nejsou skryté informace (a takové hry sólo samozřejmě nehraju), tak moc prostoru pro překvapení není.
Souhlasím s tím, že sehnat protihráče je problém. Musí se sejít i volný čas, musí oba mít hru nastudovanou a taky kde ji hrát (nechat více dní). I z toho důvodu jsem strašně rád, že mě baví hrát sólo tímto způsobem. Užívám si to, hru nechávám ji ležet několik týdnů, můžu si v klidu analyzovat apod. Ale vím, že řada lidí tohle nedá, je jim to proti srsti. Já tomu rozumím a určitě bych nedoporučoval někomu takto hrát, pokud mu to nepřináší radost. Protože o té radosti z hraní to je. Ale ten článek stejně napíšu, je to opravdu na delší "rozbor" :)
Nesmím psát komentáře v prohlížeči Brave...tam se ze záhadných důvodu nelze přepnout na google účet...
VymazatReakce:
VymazatDěkuji Vám za bleskovou reakci.
Když jsem zde psal první post, bál jsem se, že už ho nikdo číst ani nebude, jelikož se nejednal o post pod nejnovější článek, ale jsem potěšen :)
Normandy 44 jsem vůbec neznal, ale pokud je to ta od Marka Simonitche, tak vypadá velmi dobře a splňovala by mé představy (velikost mapy, variabilita druhů jednotek a vzhled žetonů)! Jen mě děsí, že dohrát jediný scénář, bude asi na desítky hodin :)
Děkuji za Tip.
2.
OdpovědětVymazatJakou sérii her byste nejvíce doporučil pro solo play a příležitostné hraní ve dvou?
Nejde mi jen o to najít jednu ideální hru/krabici a tu hrát dokola, ale ideálně najít živou sérii, kde člověk může sbírat další díly, rozšíření a případně mezi sebou nakombinovat nějaké jednotky/žetony nebo si z jiného dílu zapůjčit mapu na nějaký domácí scénář.
Doma mám většinu dílů ze série World at war - Eisenbach gap: https://boardgamegeek.com/boardgamefamily/3203/series-world-at-war-lock-n-load-publishing
Nedávno však vydali nový díl, kde zvětšili rozměr žetonů, hexů a změnili staty na žetonech, tím pádem už nový díl není kompatibilní se starými díly a nechce se mi to celé kupovat podruhé. Proto hledám nějakou jinou sérii, které bych se mohl sběratelsky "věnovat" a kde by byly kompatibilní mapy, žetony a v rámci možností i pravidla, která se ale mohou s novými díly rozšiřovat. Hra by měla mít ideálně pěkné žetony s obrázky vozidel, které žetony znázorňují, než jen schématickými znaky.
A jaký typ preferujete? Strategickou/operační/taktickou? Jaké téma je ideální, jaké naopak lépe vynechat? Také nevím, zda vadí hraní sólo za obě strany. Ale předpokládám, že je dotaz myšlen právě na hry, které se hrají za obě strany.
VymazatPokud nevadí téma americké občanské války, pak můžu doporučit sérii Blind Swords od Revolution Games nebo nově rozvíjenou sérii Civil War Heritage od Marka Hermana (GMT). Zatím vyšel jeden díl - Rebel Fury, kde je 6 bitev a chystá se Army of Potomac.
od MMP jsou určitě dobro u volbou série BCS (ta je trochu pravidlově náročnější) a SCS, která je opravdu ideální na příležitostné hraní ve dvou.
Série World at War je hlavně taktická, pokud to správně chápu, tam nejsem moc velký odborník. Přeci jen volím raději hry na operační nebo strategické úrovni.
Vaše zkratky mne donutily dohledat si co přesně znamenají a zůstal jsem opět překvapen, kolik jediná firma (MMP) vydává deskových her v různých měřítkách detailu! Tedy od divizí po roty a díky tomu jsem identifikoval, které měřítko mi vyhovuje nejvíce: to taktické.
VymazatJe to možná i tím, že jsem ještě žádnou strategickou hru neměl možnost vyzkoušet. Na druhou stranu u taktických her se mi líbí, že přímo vidím co se pod žetonem skrývá, tedy konkrétní typ zbraně atd.
Na druhou stranu ta Normandy '44 nevypadá vůbec špatně, ta je strategická? Jak dlouho Vám trvá dohrát jeden scénář v takovéto hře při solo play?