Přeskočit na hlavní obsah

O blogu

Vytvořit blog o sólo hraní válečných žetonkových her ve mně zrál delší dobu. Narážel jsem na to, že v našich končinách se tomuto tématu skoro nikdo nevěnuje. Jsou v našich končinách weby a podcasty (některé z nich najdete v sekci Odkazy), které mají za cíl informovat o nejnovějším dění na poli wargamingu, ale hraní v jednom hráči je v nich celkem logicky na vedlejší koleji. Mým cílem tak je pokusit se přiblížit solitérní wargaming i dalším zájemcům. A těm, kteří už s ním mají zkušenosti, zase poskytnout informace o hrách, o kterých třeba ještě neví anebo prostě jen dát najevo, že nejsou v tomto koníčku sami.

Jaké hry budou v hledáčku?

Primárním žánrem jsou historické válečné hry bez miniatur. Druhým kritériem je, zda hra nabízí možnost hraní v jednom hráči. Existují 3 typy: 

  • čistý solitér (hra je určena pouze pro 1 hráče) 
  • hraní proti AI/botům (hra je určena pro více hráčů, ale obsahuje pravidla pro tahy ostatních hráčů (botů)
  • hraní za obě strany (hra je určena pro 2 hráče a  neobsahuje pravidla pro hraní za 1 hráče), přičemž nutnou podmínkou je absence skrytých informací

Co bude obsahem blogu?

Chtěl bych pravidelně informovat o oznámených novinkách a představovat hry, které jsem zahrál v dostatečné míře. U většiny her bude i ukázková hra, v níž budu postupovat krok za krokem, protože si myslím, že mohou být hráči, kterým to pomůže rozjet některou pravidlově náročnější hru. Nepravidelně se budu věnovat tematickým článkům, což znamená například bližší pohled na konkrétní sérii nebo třeba na méně známý konflikt v historii. Témat ke zpracování je spousta, jen je potřeba si na to vyhradit čas a nabrat na něj síly.

Kdo stojí za blogem?

Jmenuju se Richard (alias Richmond) a moderní deskovky hraji už více než 20 let. Začínal jsem s Carcassonne a postupně jsem měl možnosti hrát s rodinou velké množství euroher (Puerto Rico, El Grande, Goa, Scepter of Zavandor, Brass, Saint Petersburgh, Steam, Fearsome Floors...) nebo Ameritrash her (Titan, World of Warcraft, Descent).

Postupem času ale děti odrostly a já cítil, že najednou je čas se ponořit do těch her, které mi dosud byly zapovězeny - do válečných her simulujících reálné nebo fiktivní konflikty. Z časových důvodů jsem zavrhl chození do klubů, kde bych určitě měl s kým si tyto hry zahrát. Zbylo mi tak už jen zkusit ty válečné hry hrát sám. A s překvapením jsem zjistil, že to je náramná. Doslova se mi otevřel nový svět. A když jsem pak překonal předsudek, že není možné hrát válečnou hru sám za obě strany, bylo hotovo. K vytvoření blogu už pak zbýval ten poslední krok.

Orientace na blogu

Jednoznačně nejužitečnější orientaci na blogu dávají štítky. Tímto způsobem je možné si vyhledat ukázkové hry, novinky nebo představení všech her. Funkční ale jsou i štítky, které zahrnují herní vydavatelské domy nebo třeba historická období či herní série. Nebo je možné použít klasické vyhledání dle klíčových slov.

Války v jednom na sociálních sítích

Nejsem velkým příznivcem sociálních sítích, takže aktuálně působím pouze na Facebooku. Tam je možné najít upoutávky na nové články, ale také různé krátké informace, které nemají ambice na blogový článek. Link na FB stránku najdete na hlavní stránce. Od roku 2009 mám také účet na Twitteru (dnes X). Používám jej tedy i pro oznámení nových článků na blogu. Jde však o můj osobní účet, takže jsou na něm i příspěvky v angličtině a týkající se i jiných dalších témat (počítačové hry nebo univerzitní americký fotbal), byť válečné deskové hry převažují. Kdo tedy má zájem, zde je link - https://twitter.com/Fotrik.


Fotrik

Komentáře